HOMEABOUT USACTIVITIES & PROGRAMSMEETRECKIDS
WOODRIVER SKI PARKPOOL SCHEDULESWIM LESSONSMOUNTAIN RACES
CALENDARCONTACT US


Meeteetse Recreation
District
Thank you to these 2014 Meeteetse Mountain Run 
Classics Sponsors    ______________________________

Elk Horn Bar & Grill
Big Horn Federal
Wyoming Sprinkler, LLC
Dale Weaver, Inc.
Linton's Big R Stores
Basin Vision Center, PC
Fremont Motor Powell
Roger's Sport Center
A & C Painting
Tanager Beverages, LLC
F & R Insulation Inc.
Busy B's Auto & Wrecker Service
Wea Market of Meeteetse
Housel Law Firm LLC
Park County Travel Council
Marathon Oil Company
Cody Ace Hardware
Oasis Motel & RV Park
Operation Roundup
Mountain West Screen Printers
Pepsi-Cola Seven-Up Bottling Company
Sunlight Sports
Big Horn REA
Psychological Services, Inc.
Big Horn Radio Network
TCT West, Inc.
First Bank of Wyoming
Legacy Reserves Operating LP
Sierra Trading Post, Inc.
Meeteetse Chocolatier



Meeteetse Absaroka Challenge: This is an EXTREME run held on a beautiful course and consists of three different competitions- 5K, 10K and 15K. The race takes place during Labor Day Weekend beginning at the Timber Creek Ranger Station.  The 2015 race is scheduled for Saturday September 5th.
*Both races include a free T-shirt, post-race BBQ, and prize drawings. 
*Division winners are presented with awards.
*Each race is comprised of six different age divisions.
Meeteetse Mountain Run Classics
Wagon Box Social: This is a fun, family oriented run that takes place in the Wood River Valley on the scenic route to Kirwin. We have a 5K, a 10K, and a 13K race planned so there is a race for everyone.  The 2015 race will be on Saturday June 27th.
2014 Absaroka Challenge Results

Women’s 5K: Overall Winner: Reilly Aasen - 33:37
14 & under: 1st Cecelia Bell– 1:29:21, 2nd Felicity Bell– 1:33:00
15 -17: 1st Reilly Aasen – 33:37
18 – 39: 1st Molly Potas- 34:49, 2nd Linda Beasley– 1:31:00
40 – 49: 1st Mary Jane Miller – 57:11, 2nd Stefanie Bell – 1:29:14
60 & over:1st Nada Larsen-1:29:44, 2nd Karen Kosorok-1:30:00 
Men’s 5K: Overall Winner: Kevin Chesler – 28:59
14 & under: 1st Rigel Beasley– 1:32:00, 2nd John Bell– 1:35:00
18 – 39: 1st– Kevin Chesler– 28:59
60 & over: 1st Mervin Larsen– 1:13:12
Women’s 10K: Overall Winner: Jessica Jackson - 1:08:28
18 – 39:1st Jessica Jackson– 1:08:28, 2nd Barney Schneider– 1:16:07, 3rd Mandy Thoet– 1:20:57
40 – 49: Sid Miller– 1:13:36, 2nd Angie Evans– 1:14:21
Men’s 10K: Overall Winner: Derek Thrush – 56:31
18 – 39: 1st Derek Thrush– 56:31, 2nd Matt Schneider– 1:06:32
40 – 49: 1st Terry Pyer– 57:24, 2nd Jeff Bell- 1:10:22
60 & 0ver: 1st Harvey Copeland– 1:13:19
Women’s 15 K: Overall Winner: Janie Schneider- 2:05:29
18 – 39: 1st Janie Schneider– 2:05:29, 2nd Jennifer Buenger– 2:05:30
40 – 49: 1st Kerry Bower– 3:06:44, 2nd Melissa Allen– 3:06:45
50 - 59: 1st Julianne Norberg– 2:44:47, 2nd Debra Mikels- 2:45:18 
Men’s 15K: Overall Winner: Ellis Farstvedt - 1:28:57
18 – 39: 1st Ellis Farstvedt– 1:28:57
40 – 49: 1st Mike Diesburg 1:33:42, 2nd Mark Wiles– 1:49:11
3rd Ben Wiles– 2:01:12, 4th Jim Bell– 2:16:34
50 – 59: 1st Dan Carne– 2:25:18, 2nd Ray Bader– 2:16:34
60 & over: 1st John Housel– 2:16:13, 2nd Mark Phipps– 2:38:55